gurlife
E

DAMAR SERTLİĞİ VE TIKANIKLIĞI OLAN HASTAYA DAMAR NAKLİ YAPILDI!

Özel Gürlife Hastanesinde ileri derecede atardamar tıkanıklığı olan 66 yaşındaki H.B. isimli diyabeti ve koroner kalp hastalığı da olan erkek hastaya sağ omuzundaki atardamardan, her iki kasık bölgesindeki atardamarlara sentetik damar nakli yapıldı.
1,5 yıldır 100-150 metre yol yürümekle bacaklarında ağrı olup, durup dinlenmeden yürüyemeyen hastanın 15 gündür sağ ayak başparmağında yara oluşmuş. Yapılan tetkik ve anjiolar sonucunda karın bölgesindeki aort damarında böbrek damarlarından başlayıp, kasıklarına kadar olan atardamarlarında ileri derecede tıkanıklık ve kireçlenme saptanan hasta en son başvurduğu Özel Gürlife Hastanesinde ameliyata alındı. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Muharrem Şenel tarafından hastaya axilllo bifemoral greft by-pass ameliyatı yapıldı. 80 cm uzunluğunda sentetik damar kullanılarak sağ köprücük kemiği altındaki atardamardan önce sağ kasığa, daha sonra da buradan sol taraf kasığa köprü oluşturuldu. Ameliyat sonrası ayaklarının beslenmesi düzelen, ağrıları rahatlayan ve ayak başparmağındaki yarası düzelmeye başlayan hasta gerekli önerilerle taburcu edildi.
Konuyla ilgili konuşan Op. Dr. Muharrem Şenel “ Periferik arter hastalığı dediğimiz özellikle bacaklarında atardamar sertliği ve tıkanıklığı olan bu hastalar tedavisiz kalır veya yaşantılarına, diyetlerine, tütün yasağına dikkat etmezlerse; bacaklarının kesilmesinden ölüme kadar bir çok sorunla karşılaşabilirler. Normal sağlıklı kişilere göre çok yüksek ölüm oranları; söz dinlemeyen, tedaviden kaçan hastalarımız için kaçınılmaz bir sondur. Son yapılan araştırmalar, bu hastaların kardiyovasküler açıdan 5 yıl içinde ölüm oranlarının normallere göre 2,5 ile 5 kat, 10 yıl içinde ise 3 ile 6 kat arasında fazla olduğunu göstermektedir. İstirahat ağrısı ve ayağında yara, kangren olan yani kritik bacak iskemisi olan hastalar hastalıkları ile baş başa bırakılırsa; 5 yıl içinde bu hastaların yarısı, 10 yıl içinde %90’ı kaybedilmektedir. Bu konuda son sözüm, periferik arter hastaları düzenli kontrollerini yaptırmalı, önerilen tedavilerine harfiyen uymalı ve kesinlikle tütün içiminden uzak durmalıdır.”

Paylaş